а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притече

(се) притечат
Вид збор: Глагол, свршен
претече
Употреба: Економија
Изведенки
1. притекува несв.
(се) притекуваат
2. притекување ср.
глаг. им.
3. притечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи