а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притеснет

притеснети
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) притесни
Англиски: pressurized
Примери:
Ако се најде притеснет до ѕид НАТО може и да не прескокне во заклучоците.
Изведенки
притеснетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи