а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притера

притераат
Вид збор: Глагол, свршен
дотера, притесни
Примери:
Тој се претвори во sвер кога системот го притера во агол од кој нема бегање.
Старецот го притера својот чун сосема со нивниот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи