а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притекне

притекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. притече, надојде
Англиски: come
Примери:
Конечно една европска сила и притекна во помош на земјата.
2. (се) сети, му текне
Англиски: remember
Изрази
Притекне на помош - помогне.
Изведенки
притекнува несв.
притекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи