а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притегне

притегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стегне нешто отпуштено, одврзано, олабавено.
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj
Примери:
Ги притегна јажињата на товарот.
2. Заостри дисциплина, направи некој да постапува како што се бара.
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
3. Зголеми форма на принуда, притисок.
Англиски: pressure Албански: shtrëngoj, trysni
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Полицијата го притегнала и тој кажал се.
Изведенки
1. притегнува несв.
притегнуваат
2. притегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи