а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притаен

притаениот
Вид збор: Придавка
прикриен, скриен, потаен
Англиски: secretive
Примери:
Притаен чекор.
Зад дрвото чекаше еден човек притаен во ноќта.
Изведенки
1. притаено прил.
Пример: Притаено дејствува.
2. притаеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи