а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присуствува

присуствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се наоѓа негде, на некое место.
Англиски: attend Албански: prezent, pranishëm
Примери:
На состанокот присуствуваше без покана.
Повеќе гости од странство присуствуваа на свеченото отворање.
Секоја година тие присуствуваат на овој необичен настан.
Изведенки
присуствување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи