а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присуство

(едн.) присуството
Вид збор: Именка, среден род
Состојба, факт дека некој лично се наоѓа, е на определено место во определено време.
Англиски: presence Албански: prezent
Примери:
Забележано е зголеменото присуство на полицијата.
Свеченоста беше отворена во присуство на претседателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи