а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристори

(се) присторат
Вид збор: Глагол, свршен
Се причини некому дека нешто станало, дека нешто е.
Англиски: seem
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се пристори како да влегол некој.
Нема ништо, ти се присторило.
Изведенки
1. присторува несв.
(се) присторуваат
2. присторување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи