а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристоен

пристојни
Вид збор: Придавка
1. Што е во согласност со прифатените норми на однесување.
Англиски: decent
Примери:
пристојна забава
пристојна кошула
2. учтив, љубезен
Англиски: decent
Примери:
пристоен човек
3. доволно добар
Англиски: acceptable
Примери:
пристојни цени
пристоен живот
пристоен предлог
Изведенки
1. пристојно прил.
Пример: Пристојно облечен.
2. пристојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи