а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приспособи

приспособат; приспособил; приспособен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11051
1. Направи да биде погодно, удобно за нешто.
Англиски: adapt Албански: adaptoj, përshtat
Примери:
Тој го приспособи станот за студентското живеење.
2. (се приспособи) Се навикне на нешто.
Англиски: adapt Албански: përshtatem, adaptohem
Примери:
Се приспособија на друга клима.
Тој брзо ќе се приспособи кон животот на село.
Тие се приспособија кон изменетите услови на живот.
Изведенки
1. приспособува несв.
(се) приспособуваат
2. приспособување ср.
глаг. им.