а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приспивалка

мн. приспивалки
Вид збор: Именка, женски род
1. приспивна песна
Англиски: lullaby
2. приспивен расказ
Англиски: bedtime story
Примери:
На родителите чии деца не сакаат да си легнат навечер, тој им предложил да им пуштат да ги гледаат неговите телевизиски говори како приспивалки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи