а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присој

мн. присои
Вид збор: Именка, машки род
Место што е изложено на сонце, обично на јужна страна.
Англиски: south side Албански: diellishtë
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи