а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прислушува

прислушуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Насочува внимание, се обидува нешто да слушна.
Англиски: focus Албански: përqëndrohem të dëgjoj
2. Слуша тајно (со прислушни апарати) туѓи разговори.
Англиски: eavesdrop Албански: përgjoj
Примери:
Зборуваат тивко да не ги прислушуваат.
Изведенки
1. прислушување ср.
глаг. им.
2. прислушувач м.
мн. прислушувачи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи