а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прислушен

прислушни
Вид збор: Придавка
Што прислушува или што е наменет за прислушување.
Англиски: bugging
Примери:
Претседателот ја злоупотреби својата функција за партиски цели, со ставањето прислушни уреди во штабот на опозицијата.
Прислушен уред.
Прислушна служба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи