а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прискокне

прискокнат; прискокни, прискокнете; прискокнав, прискокнаа; прискокнал; прискокнат; (ќе) прискокнев, (ќе) прискокнеа; (ќе) прискокнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37082
Одеднаш скокне.
Англиски: jump
Примери:
Дали тука ќе прискокне на помош централната власт давајќи пари?
Човекот прискокна и го фати коњот за узда.
Изведенки
1. прискокнува несв.
прискокнуваат
2. прискокнување ср.
глаг. им.
3. прискока несв.
прискокаат
4. прискокање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК