а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присети

(се) присетат
Вид збор: Глагол, свршен
Се потсети, си припомни, си спомне за нешто.
Англиски: remember
Примери:
Старецот се присети на еден настан од печалбарењето.
Изведенки
1. присетува несв.
(се) присетуваат
2. присетување ср.
глаг. им.
3. присеќава несв.
(се) присеќаваат
4. присеќавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи