а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присвои

присвојат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе нешто што припаѓа на друг.
Англиски: seize
Примери:
Незаконски присвоил земјоделско земјиште.
Изведенки
1. присвојува несв.
присвојуваат
2. присвојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи