а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присака

присакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрази желба за нешто.
Англиски: desire Албански: dëshiroj
Примери:
Гостинот присака вино.
2. (ми, ми, му,...се присака) Почувствува желба за нешто.
Англиски: desire Албански: dëshiroj, më ka ëndja
Примери:
Ми се присака баклава.
Изведенки
1. присакува несв.
присакуваат
2. присакување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи