а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прирече

приречат
Вид збор: Глагол, свршен
Додаде нешто кон веќе речено, дорече, доискаже.
Примери:
Се обиде да прирече уште нешто.
Мајката не дочека да прирече нешто.
Изведенки
приречува несв.
приречуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи