а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приредба

мн. проредби
Вид збор: Именка, женски род
Културно-забавна претстава.
Англиски: event
Примери:
Училишна приредба.
Културно-уметничка приредба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи