а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припушти

припуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Дозволи некому движење, да дојде, да влезе (обично во негација).
Англиски: allow
Примери:
Војникот го припушти непознатиот само неколку чекори.
Тој ништо живо не припушти да стапне на имотот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи