а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припрост

припростиот
Вид збор: Придавка
простодушен, едноставен, природен
Англиски: simple
Примери:
Неука и припроста жена.
Наивни и припрости луѓе.
Простодушен и припрост селанец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи