а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припрема

мн. припреми
Вид збор: Именка, женски род
подготовка
Англиски: preparation
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Потпаролот информира дека Владата ќе избере фирма која ќе управува со оперативните активности и припрема на предлог-проекти.
Во просек, луѓето за припрема на една венчавка имаат 18 месеци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи