а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припрати

(се) припратат
Вид збор: Глагол, свршен
Се обрати кон некого со упорно барање.
Примери:
Таа му се припрати со молба да го ослободи нејзиниот син.
Изведенки
1. припратува несв.
(се) припратуваат
2. припратување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи