а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приправник

мн. приправници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што почнува работа во одредена професија.
Англиски: apprentice, trainee
Примери:
Адвокатски приправник.
Тој стапи во служба како приправник.
Изведенки
приправничка ж.
мн. приправнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи