а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приправи

приправат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи, доправи нешто кон веќе направено.
Албански: bëj, ndreq
Примери:
За празникот домаќинката направи баклава, но приправи и колачиња.
2. Направи нешто во мала мера, набрзина.
Албански: bëj, ndreq
Примери:
Тој сам приправи вечера, беше многу гладен.
Изведенки
приправува несв.
приправуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи