а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припомош

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Помош што се дава во даден момент, брза попатна услуга во нешто.
Англиски: help
Примери:
На припомош во гасењето на шумскиот пожар дојдоа војниците.
Тој треба да ги нахрани овците и да ги чува од волци и други работи, а кога ќе ги нападнат, да викне на припомош некого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи