а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припомогне

припомогнат
Вид збор: Глагол, свршен
Помогне малку или уште малку некому при некаква работа.
Англиски: help out Албански: ndihmoj
Примери:
Имаат обврска само кога ќе дојде време да припомогнат ако нешто тргне наопаку.
Тие припомогнаа побрзо да се заврши работата.
Децата му припомогнаа на старецот да ги обере јаболкниците.
Изведенки
1. припомогнува несв.
припомогнуваат
2. припомогнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи