а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припомни

припомнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. потсети, спомене
Англиски: remember Албански: rikujtoj
Примери:
Припомнувам дека девојчето се роди кога бев војник.
2. (се припомни) се потсети, се присети
Албански: përkujtoj
Примери:
Си припомни за детскиот живот на село.
Се сили да си припомни што заборавил.
Изведенки
1. припомнува несв.
(си) припомнуваат
2. припомнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи