а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припокрие

припокријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие уште малку, стави уште некоја покривка.
Англиски: cover Албански: mbuloj
Примери:
Таа го припокри да не му студи.
2. (се припокрие) Се покрие уште малку.
Англиски: cover Албански: mbulohem edhe pak
Примери:
Ноќта застуди и тие се припокрија со ќебиња.
Изведенки
припокрива несв.
припокриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи