а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припои

припојат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30039
1. Спои или приклучи.
Англиски: join Албански: bashkangjes
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Сакаат да ја припојат замјата кон Бугарија.
2. (се припои) Се вклучи или се соедини.
Англиски: unite Албански: bashkoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Хонгконг се припои со Кина.
Изведенки
1. припојува несв.
припојуваат
2. припојување ср.
глаг. им.
Пример: Тие работеле за отцепување од Македонија и припојување кон голема Албанија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи