а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приплод

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. расплод
Англиски: breeding Албански: shtim, shumëzim
Употреба: Земјоделство
Примери:
Младо говедо за приплод.
Јагниња за приплод.
2. Прираст на добиток.
Англиски: breeding Албански: shtim, shumëzim
Употреба: Земјоделство
Примери:
Годишниот приплод беше значително поголем од лани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи