а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приплаче

приплачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да плаче малку, кратко време.
Англиски: cry
Примери:
Детето приплака во сонот.
2. (ми ти му ... се приплаче) Одеднаш добие нагон за плачење.
Англиски: cry
Примери:
Почувствува како тага се шири во него, му се приплака.
Изведенки
1. приплакува несв.
приплакуваат
повт.
2. приплакување ср.
глаг. им.
3. приплачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи