а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припише

припише
Вид збор: Глагол, свршен
1. Допише, со пишување додаде, дополни нешто отстрана кон некој текст.
Англиски: note Албански: shënim, notë
Примери:
Припишал неколку забелешки на белините од текстот.
2. Изнесе мислење без сигурни докази за некого или нешто.
Англиски: ascribe Албански: atribuoj, vesh, ngarkoj
Примери:
Нему му припишаа лажни изјави.
Квалитетот на претставата се припишуваше на долгогодишното искуство на режисерот.
Болките во нозете им ги припишаа на долгото седење.
Сите заслуги му ги припишаа нему.
Изведенки
1. припишува несв.
припишуваат
2. припишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи