а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припитоми

припитомат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане питом.
Англиски: tame Албански: zbus
Примери:
Припитомил волк.
Човекот отсекогаш имал желба да ги припитоми дивите животни.
2. (се припитоми) За животно - стане питом.
Англиски: tame Албански: zbutet
Примери:
Се припитоми лисицата што ја фатија во шумата.
Изведенки
1. припитомува несв.
припитомуваат
2. припитомување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи