а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припитомен

припитомени
Вид збор: Придавка
Што го направиле питом.
Англиски: tamed
Примери:
Припитомена лисица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи