а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приписка

мн. приписки
Вид збор: Именка, женски род
Запис, забелешка како објаснување или дополнување кон определен текст.
Англиски: note
Употреба: Административен термин
Примери:
Приписка на белините од манастирската книга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи