а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припика

припикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со тискање бутне, стави нешто некаде.
Англиски: stuff
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги припика книгите в чанта.
Мајка му припика пари в џеб.
Изведенки
припикува несв.
припикуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи