а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припие

(се) припијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ми (ти, му) се припие: Одеднаш почувствува желба за пиење (вода, млеко, сок, вино), почувствува жед.
Англиски: thirst
Примери:
На детето му се припи млеко.
Се враќаа од плажа кога му се припи сок.
2. (се припие) Се залепи тесно до некого или нешто.
Англиски: nestle
Примери:
Таа носеше бел комбинезон припиен за телото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи