а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припече

припечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За сонце - одеднаш почна силно да пече.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Сонцето припече како среде лето.
2. Испече од тоа што се испекло уште малку.
Англиски: roast Албански: pjek
Примери:
Припечи кикиритки, малку се.
3. (се припече) Почне да се пече на сонце, да се грее на оган.
Англиски: warm up Албански: nxehem, piqem
Примери:
Старицата седна да се припече.
Тие се припекоа околу огнот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи