а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припари

припарат
Вид збор: Глагол, свршен
Се приближи (обично во негација).
Англиски: get nearer
Примери:
Тие деца нема да се припарат веќе во мојот двор.
Да не си се припарил во близината на мојот автомобил.
Изведенки
припарува несв.
припаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи