а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припази

припазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поведе сметка за нешто.
Англиски: be careful Албански: i kujdesshëm
Примери:
Припази како се однесуваш во друштво!
Припази да не ти ги украдат парите во турканица!
2. Причува некого или нешто за извесно време.
Англиски: take care Албански: kujdesem
Примери:
Припази на детето, ќе се вратам бргу!
Припазете на куќата додека сме отсутни!
Изведенки
припазува несв.
припазуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи