а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принц

мн. принцови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5189
Титула на син на владател, монарх или член на владетелството семејство.
Англиски: prince
Примери:
Принцот од Велс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК