а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принесе

принесат
Вид збор: Глагол, свршен
Донесе, стави нешто пред некого.
Англиски: offer
Примери:
Се да ви принесат и пак нема да бидете задоволни.
Јаде кога ќе му принесат.
Изрази
Принесе жртва - жртвува.
Изведенки
1. принесува несв.
принесуваат
2. принесување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи