а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принамести

принаместат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намести малку, понамести, стави во определена положба нешто.
Англиски: adjust
Примери:
Го принамести телевизорот.
2. Уреди, среди нешто набрзина, згора-згора.
Англиски: adjust
Примери:
Ја принамести машната.
Изведенки
принаместува несв.
принаместуваат