а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примитивизам

(едн.) примитивизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Состојба, особина, постапка на примитивец.
Англиски: primitivism Албански: primitivizëm
Примери:
Таму преовладува нечистотијата и примитивизмот.
Борба против примитивизмот.
2. Правец во ликовната уметност што наоѓа инспирација од примитивната уметност.
Англиски: primitivism Албански: primitivizëm
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи