а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примитивен

примитивни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува или припаѓа на најстарите стадиуми на антрополошкиот или културниот развој.
Англиски: primitive
2. неразвиен, ограничен, прост, заостанат
Англиски: backward
Употреба: Преносно значење
Примери:
Примитивен менталитет.
Примитивна средина.
Примитивни манири.
Примитивни сфаќања.
3. За направа, орудие - што е грубо изработен.
Англиски: simple
Примери:
примитивно оружје
примитивна направа
примитивни средства за работа
Изрази
Примитивна уметност - праисториска, најстара позната уметност; уметност на една култура во својата првобитна фаза.
Изведенки
1. примитивно прил.
Пример: Се однесува примитивно.
2. примитивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи