а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примириса

примирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (Ми, ти, му...) замириса на нешто.
Англиски: smell Албански: vjenë erë
Примери:
Ми примириса на загорено млеко.
2. Види, проба (обично во негација) нема поим за нешто.
Албански: marr erë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не примирисал политика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи