а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примети

приметат
Вид збор: Глагол, свршен
забележи
Англиски: notice Српски: приметити Албански: vërej
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не го приметив кога влегол.
Изведенки
приметува несв.
приметуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи